Otwarcie Centrum Naukowego Abaja w Dworku w Chojnowie

Centrum tworzą:

Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu
S. Amanzholov East Kazakhstan State University Republic of Kazakhstan

06 lutego – 08 lutego 2019 r.

Obecnie coraz więcej studentów z zagranicy wybiera studia w Polsce. Współpraca studentów z zagranicy jak i z Polski jest ważną częścią promocji nie tylko Uczelni ale też naszego kraju i regionu. Dla Uczelni Lingwistyczno-Technicznej w Przasnyszu współpraca zagraniczna stała się jednym z kluczowych kierunków rozwoju. Już od kilku lat pracujemy nad ciągłym poszerzaniem kierunków kształcenia i rozwijaniem naszej kadry naukowej tak, aby każdy zainteresowany student, który osiąga bardzo dobre wyniki w nauce miał szansę skorzystać z możliwości realizacji części studiów w jednej z uczelni partnerskich. W ramach współpracy z uczelniami zagranicznymi Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna w Przasnyszu podpisała porozumienie o współpracy z S. Amanzholov East Kazakhstan State University w Kazachstanie, w ramach którego powstało Centrum Naukowe Abaja.

Centrum Naukowe Abaja powstało z inicjatywy Uczelni Lingwistyczno-Technicznej w Przasnyszu oraz S. Amanzholov East Kazakhstan State University w Kazachstanie na mocy podpisanego porozumienia. Zadaniem Centrum Naukowego im. Abaja jest realizacja warunków i postanowień określonych w porozumieniu, do których należą m.in:

• wymiana studentów, pracowników oraz absolwentów obu Uczelni;
  • wymiana materiałów naukowych, publikacji i informacji;
  • wymiana działań kulturalnych;
  • organizacja wspólnych konferencji;
  • wspólne działania badawcze i naukowe

Dzięki współpracy władz Uczelni Lingwistyczno-Technicznej w Przasnyszu oraz Wójta Gminy Czernice- Borowe, siedzibą Centrum Naukowego im. Abaja w Polsce będzie Dworek w Chojnowie. Dwór został wybudowany pod koniec XIX wieku, należał do Stanisława Chełchowskiego, prezesa Centralnego Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim, dlatego też docelowo, na podworskim terenie w Chojnowie, ma funkcjonować izba pamięci Stanisława Chełchowskiego. Po II wojnie św. we dworze ulokowano szkołę podstawową, biura miejscowego PGR-u oraz mieszkania prywatne. Dzięki przeprowadzonym w 2013 roku gruntowym pracom konserwatorskich i rewitalizacji przyległego terenu, dwór w Chojnowie pełni obecnie funkcję ośrodka konferencyjno-szkoleniowo-wypoczynkowego.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele S. Amanzholov East Kazakhstan State University: Tolegen Mukhtar Adilbekovich – Rektor, Kartaeva Aizhan Maratbekovna –Kierownik Wydziału Filologii Rosyjskiej i Dziennikarstwa, Sadykova Shynar – Główny Sekterarz Muzeum im. Abaya w Kazachstanie, Serikov Maxat Nurlanovich – pełniący obowiązki szefa Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Uczelnię Lingwistyczno-Techniczną w Przasnyszu reprezentować będą: dr Elżbieta Sterna – Rektor ULT, mgr Martyna Sternal – Kanclerz ULT, dr hab. Joanna Burzyńska- Sylwestrzak – dziekan ULT w Świeciu oraz dr Tomasz Fojt – dziekan ULT w Przasnyszu.

W otwarcie Cetrum Naukowego Abaja zaangażowali się również: Pan Krzysztof Bieńkowski – Starostwa Powiatu Przasnyskiego, Pan Łukasz Chrostwoski – Burmistrz Miasta Przasnysz, Pani Beata Szczepankowska – Burmistrz Miasta i Gminy Chorzele, Pan Wójciech Brzeziński – Wójt Gminy Czernice Borowe, Pan Krzysztof Iwulski – Wójt Gminy Jednorożec, Pan Piotr Czyżyk -Wójt Gminy Opinogóra Górna oraz Pan Michał Szczepański – Wójt Gminy Krasne.

Poniżej prezentujemy program uroczystości, która odbędzie się w dniach 06 lutego – 08 lutego 2019 r.

Program 06.02.2019

14.00 – 16.00 SPOTKANIE Z BURMISTRZEM MIASTA I GMINY CHORZELE
16.30 – 17.30 ZWIEDZANIE DWORU KŁOCZOWSKICH W BOGDANACH WIELKICH
18.00 – 20.00 UROCZYSTA KOLACJA W ROMANACH SEBORACH