Konferencja pt.”Przekraczanie granic w języku, literaturze i kulturze.”

Konferencja pt. Przekraczanie granic w języku, literaturze i kulturze.

III edycja Konferencji naukowej pt.: „Przekraczanie granic w języku, literaturze i kulturze”.

Pod takim tytułem odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa, którą 10 października zorganizowały władze Wyższej Szkoły Języków Obcych w Świeciu – Wydział Zamiejscowy w Przasnyszu

W wykładach wzięli udział naukowcy z krajowych i zagranicznych uniwersytetów. Gościem specjalnym
był podróżnik Mieczysław Bieniek.10 października Przasnysz zamienił się stolicę nauki, bowiem do naszego miasta przyjechali wybitni naukowcy z uniwersytetów całego świata: University of Paris, Vincennes, Kazachski Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny Abaja, Immanuel Kant Baltic Federal University, Perm National Research Polytechnic University, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Wszyscy przedstawili wykłady o tytułowym przekraczaniu granic w kulturze, literaturze i życiu. W konferencji wziął udział również ojciec Hieronim Kaczmarek z Pragi.
Praktyczny wymiar przekraczana granic pokazał gość honorowy Mieczysław Bieniek, podróżnik, który samotnie zwiedził 111 krajów, autor wielu książek. W Singapurze budował krematoria, w Indonezji był rybakiem. W Indiach pracował jako pomocnik mleczarza. Spotkał się z Dalajlamą i jako pierwszy Polak na rowerze wjechał do Murmańska. Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać historię niesamowitego człowieka ze Śląska- górnika. To właśnie w kopalni rozpoczęła się życiowa przygoda Mietka Bieńka – człowieka, który z dnia na dzień postanowił zmienić całe swoje życie, kiedy w 2000 roku runęła ściana kopalni „Wieczorek”. Dostał w tył głowy, ocknął się po sześciu dniach, dziewięć miesięcy dochodził do siebie. O powrocie do dawnego życia nie było mowy.